Get Adobe Flash player
Zobacz naszą pracę
paliatywna_m_5.jpg
Archiwum
LogowanieStrona główna O wolontariacie

1.    Swoje smutki zostaw za progiem Hospicjum – pacjenci potrzebują słońca, nie chmur.
2.    Nie biegnij, nie pędź, ten czas jest już zarezerwowany.
3.    Słuchaj uważnie, Pacjent oczekuje wysłuchania, daje Ci cząstkę siebie, każda osoba to inna historia, inny charakter.
4.    Traktuj każdego indywidualnie.
5.    Nie rób fałszywej nadziei.
6.    Dawaj, ile możesz dać, nie obiecuj, jeśli nie jesteś czegoś pewien.
7.    Nie rób niczego na siłę, każdy ma swoją, nieprzymuszoną wolę.
8.    Na Oddziale ważne jest „tu i teraz’ – nie ma „zaraz, jutro” – jutro może nie nadejść.
9.    Mowa jest srebrem, milczenie złotem – niekiedy cisza jest bardziej wymowna.
10.    Nie bój się chwycić za rękę, pogłaskać – dotyk bardzo wiele znaczy.
11.    Dbaj o Pacjenta tak, byś mógł się do Niego przytulić.
12.    Jeśli widzisz, że ma za dużą koszulę, za długi spodnie – poszukaj innego zestawu, zajmie ci to chwilkę, a Jemu przyniesie ulgę.
13.    Nie bój się rozmawiać o tym, co czujesz z innymi wolontariuszami, z personelem czy z hospicyjnym psychologiem - to pomaga.
14.    Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze.
15.    Uwierz w siebie. To, co robisz jest szczególne.

Zmieniony (czwartek, 01 lipca 2010 07:28)

 

Zostań wolontariuszem!

zostań wolontariuszem

LUBISZ POMAGAĆ? PRZYJDŹ DO HOSPICJUM

“A co ja mogę?”, “Dlaczego ja?”, “Po co mi to?” – te i inne pytania mogą paść i padają w odpowiedzi na pytanie: “Pomożesz?”. Aby to zmienić, od pięciu lat Fundacja Hospicyjna organizuje kampanię “Hospicjum to też Życie”. W tym roku hasło kampanii brzmi “Lubię pomagać”, a jej głównym celem jest zachęcenie Polaków – zwłaszcza młodych – do zaangażowania się w wolontariat hospicyjny. Wiemy bowiem, jak ważna jest w hospicjach pomoc wolontariuszy. To w dużej mierze dzięki nim hospicja są bardziej domami niż placówkami medycznymi, zaś ich podopieczni nie są “przypadkami choroby”, tylko panią Bronią, panem Zdzichem, Julką, Krzyśkiem.

Najważniejszym zadaniem wolontariusza jest towarzyszenie choremu. Towarzyszenie, które oznacza pomoc w pielęgnacji, karmieniu, poruszaniu się na wózku, czytaniu, ale przede wszystkim rozmowę, wspólne milczenie, potrzymanie za rękę. Oczywiście, nie każdy czuje się na siłach i nie każdy może pomagać pacjentom w taki sposób. Może to jednak robić bez bezpośredniego kontaktu z chorym.

Wolontariuszami hospicyjnymi są m.in. przedszkolaki wykonujące papierowe kwiaty wręczane darczyńcom hospicjum, uczniowie zbierający pieniądze podczas kwest ulicznych, studenci prowadzący strony internetowe hospicjów, profesjonaliści wykonujący dla hospicjum prace, za które zwykle pobierają opłaty oraz emeryci, którzy chcą, by ich wiedza, doświadczenie i wolny czas były wykorzystane dla dobra innych. Wolontariuszem hospicyjnym może zostać każdy, kto lubi pomagać. Co i gdzie możesz robić Ty? Otwórz zakładkę “Centra wolontariatu”, skontaktuj się z odpowiadającym Ci hospicjum i… pomagaj! A jeśli nie chcesz lub nie możesz zostać wolontariuszem, chwyć za komórkę i wyślij charytatywny sms o treści POMAGAM pod numer 7279 (koszt: 2,44 zł z VAT).

11 października, czyli w Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej 101 uczestniczących w kampanii hospicjów zorganizowało w swoich miastach akcję “Gramy dla hospicjum”. Owo granie to nie tylko koncerty, ale też turnieje szachowe, przedstawienia teatralne, dni otwarte w hospicjach oraz inne poświęcone hospicjom i wolontariatowi spotkania z lokalnymi społecznościami. Wiele hospicjów tego dnia prowadziło kwesty, aby w ten sposób podreperować swoje budżety. Nieformalną normą jest bowiem to, że Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie ok. 2/3 wydatków hospicjów. O pozostałe pieniądze muszą one zadbać same, np. organizując akcje charytatywne.

V kampanię “Hospicjum to też Życie” promuje utwór „Każda chwila”, który został skomponowany przez Macieja Jeleniewskiego, wolontariusza hospicjum w Gdańsku. Maciej zaangażował swoich przyjaciół w pracę nad realizacją nagrania – zaprosił Tomka „Lipę” Lipnickiego (także autora tekstu) i Krystynę Prońko do wspólnego zaśpiewania przepięknej piosenki o nadziei, bliskości i szacunku do każdej minuty życia. 

Przyjacielu, możesz zdobyć doświadczenie, spełnić dobry uczynek, odkryć swoje utajone talenty, poznać ciekawe osoby, a także przeżyć coś, co trudno znaleźć gdziekolwiek indziej…

Jak można pomagać?

Wolontariusz medyczny niesie bezpośrednią pomoc choremu terminalnie oraz jego rodzinie. Jest przeszkolony z zakresu opieki paliatywnej. Do zadań wolontariuszy należy m.in. pomoc przy pielęgnacji pacjenta, towarzyszenie pacjentowi i jego rodzinie, pomoc w drobnych pracach porządkowych.

Wolontariusze, którzy z racji wieku (niepełnoletność) lub nieczujący się na siłach by pomagać pacjentowi bezpośrednio, mogą się znaleźć w innych zajęciach. Bardzo ważną rolę w działalności hospicjów spełnia również pomoc wolontariuszy w pracach biurowych czy w przygotowaniu i wspieraniu realizacji różnorodnych projektów charytatywnych.

  • Masz trochę wolnego czasu i chcesz go podarować innym?
  • Czujesz potrzebę niesienia pomocy ludziom ciężko chorym?
  • Chcesz więcej dowiedzieć się o sobie, rozwinąć swoje umiejętności bycia z drugim człowiekiem?
  • Chcesz zdobyć certyfikat wolontariusza i podstawy wiedzy paliatywno – hospicyjnej?
  • Pragniesz pomagać w organizowaniu działań i akcji charytatywnych?
  • Chcesz realizować swoje pomysły i poszerzać swoje możliwości?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, chociaż na jedno pytanie, już teraz wstąp do grona ludzi lubiących pomagać!

Zmieniony (czwartek, 17 czerwca 2010 10:36)